AlgebraLINEAR EQUATIONSExample 2:If 5 pounds of apples cost 80 cents, how much will 7 pounds cost?Solution:Using x for the cost of 7 pounds of apples, the following proportion can bewritten.5 pounds7 pounds80 centsxThe product of the extremes is (5)(x) = 5x.The product of the means is (7)(80) = 560.Equate these two products and solve the resulting equation.5x = 5605x55605x = 112The unit of x is cents. Thus, 7 pounds of apples cost 112 cents or
||content||
.12.Example 3:A recipe calls for cups of flour to make servings for 6 people. How much112flour should be used to make servings for 4 people?Solution:Using x for the flour required for 4 people, the following proportion can bewritten.6 people4 people112cupsxThe product of the extremes is (6)(x) = 6x.The product of the means is .(4) 1126Rev. 0 Page 15 MA-02
Integrated Publishing, Inc. - A (SDVOSB) Service Disabled Veteran Owned Small Business